Home / فرهنگي / بازسازی عملیات والفجر مقدماتی در پارک شمیم پایداری تبریز/ زخمی که عاشورایی‌‌ها از ستون پنجم دشمن خوردند + جزئیات عملیات

بازسازی عملیات والفجر مقدماتی در پارک شمیم پایداری تبریز/ زخمی که عاشورایی‌‌ها از ستون پنجم دشمن خوردند + جزئیات عملیات

به مناسبت هفته‌‌ دفاع مقدس؛

بازسازی عملیات والفجر مقدماتی در پارک شمیم پایداری تبریز/ زخمی که عاشورایی‌‌ها از ستون پنجم دشمن خوردند + جزئیات عملیات

در سال 1383 و بعد از سقوط صدام، در آرشیو سِرّی سازمان امنیت عراق موسوم به مرکز آندلس در شهر بغداد، مدارکی کشف شد که نشان می‌داد برای جاسوسی و لو دادن عملیات والفجر مقدماتی، مقامات رژیم صدام، مبلغ هنگفتی دلار به حساب بانکی «ابوالحسن بنی‌صدر» واریز کردند.

گروه فرهنگ پایداری آناج: و آن هنگام که در پیش چشمان پاکت همرزمانت آسمانی می‌شدند و ایثار و رشادت را برای بشریت معنا می‌کردند، تا انتها به هنگام آماج تیر و ترکش‌ها ایستادی و نماز برپا داشتی، دعای قنوتت طلب شهادت بود و سجده شکرت حضور در جبهه. آسمانی شدی و عروج کردی، تو رفتی و ما مانده‌ایم، ای شهید پاک، نام و یادت در میان تمام ذهن‌ها، تمام ایثارها و تمام شجاعت‌ها به جا مانده، سفارش ما بندگان حقیر را نیز نزد امام شهیدت بنما ای پاک ترین پاک نامان.

هفته دفاع مقدس فرا رسیده و یاد آن سال‌های پر تشویش و پر از معنویت بیش از پیش در اذهان جاری گشته است. سال‌هایی که جوانان این دیار مردانه پای آرمانهای امامشان ایستادند و حتی یک وجب از خاک وطن را تسلیم دشمن نکردند، و به جهانیان نشان دادند که ایرانیان با تمام وجودشان پیرو خط رهبر و ولیشان می‌باشند. عملیات‌‌های بسیاری در طول هشت سال دفاع مقدس طرح ریزی و انجام شد، یکی از آنها والفجر مقدماتی است که بسیاری از جوانان غیورمان در طی این عملیات به شهادت رسیدند.

شناسنامه عملیات:

عملیات والفجر مقدماتی با رمز یا الله در شمال چزابه و در بهمن ماه سال 1361 به مدت سه روز صورت گرفت. هدف از انجام این عملیات تصرف پل غزلیه و پیش روی به سوی العماره در خاک عراق و تهدید بصره بود. این عملیات گسترده به صورت مشترک بین سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران، به فرماندهی سپاه انجام شد. در این عملیات 129 گردان پیاده، 11 گردان زرهی، 7 گردان مکانیزه و 7 گردان توپخانه از سپاه و 4 گردان پیاده و 7 گردان زرهی، 6 گردان مکانیزه و 16 گردان توپخانه از ارتش به کار گرفته شدند.

بررسی عملیات

از ابتدای پیشروی نیروهای خودی از نقطه رهایی تا رسیدن به خط دوم دشمن بیش از 16 نوع مانع از سوی دشمن تعبیه و ایجاد شده بود و یا به صورت عارضه طبیعی منطقه وجود داشت.

دشمن با این اقدامات در واقع آن چه را به صورت تجربه از عملیات های گذشته به دست آورده بود، تقریبا به صورت کامل در منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی اجرا کرد.

ارتش عراق سعی داشت با موانع یاد شده تا حد امکان در پیشروی نیروهای ایرانی تاخیر بیاندازد. از این رو، موانع مزبور به منزله زنگ خطر و عامل هشدار دهنده محسوب می شد. و از طرفی به طور طبیعی توان نیروها را جهت تامین اهداف در شب می‌‌گرفت، علاوه بر این، گرفتن جناح و به کارگیری نیروی احتیاط دو موضوع قابل توجه بود که در تاکتیک های دشمن در عملیات والفجر مقدماتی مشاهده گردید.

موضوع دیگر این که در گذشته نیروهای هجومی و اصلی دشمن در خطوط حضور داشتند و به طور طبیعی در معرض آسیب پذیری نیروهای مهاجم بودند؛ لیکن در این عملیات نظر به این که دشمن شکستن خط را برای خود مفروض می‌دانست، نیروهای هجومی اش را در احتیاط قرار داد و با گذاردن نیروهای پدافندی در خط و عمق بخشیدن به میادین مین و ایجاد موانع دیگر عملا سعی بر این داشت که پس از گرفتن توان نیروهای مهاجم با وارد کردن نیروهای اصلی خود مناطق تصرف شده را باز پس گیرد.

نتایج عملیات

با این عملیات طراحان نظامی خودی دریافتند که عملیات‌‌‌های بعدی باید در مناطق عاری از نقاط قوت دشمن ( موانع، آتش توپخانه و …) انجام شود. از سوی دیگر، مناطق انتخابی باید به گونه‌‌ای باشند که ضعف‌‌های خودی در آن کم تر بوده و جنگ متکی به نیروهای انسانی در آن مناطق عملی باشد. مضافا به این که فرماندهان سپاه پاسداران به این نتیجه رسیدند که باید ضمن پرهیز از انتخاب مناطق با عمق زیاد، این انتخاب متناسب با قوای خودی باشد.

ضمناً در این عملیات علاوه بر انهدام قابل توجه تیپ های 905 و 704 و یک گردان از نیروهای سودانی، تعداد 113 تن از نیروهای دشمن اسیر شدند. قبل از عملیات «والفجر مقدماتی» ستون پنجم دشمن، خیلی کار کرد؛ یکی از شاخص‌ترین عناصر ستون پنجم، «ابوالحسن بنی‌صدر» بود که با استفاده از سرشاخه‌های خود در داخل کشور اخبار و اطلاعات بسیار محرمانه نظامی را می‌گرفت و این مطالب را از طریق مجاهدین خلق به سفارت عراق در کشور بلغارستان تحویل می‌داد که منجر به لو رفتن عملیات بزرگ زمستانی سال 1361 شد؛ در نتیجه بر اثر هوشیاری دشمن و ایجاد موانع بازدارنده در مناطق شناسایی شده و پاتک‌های سنگین، در عملیات «والفجر مقدماتی» با شکست مواجه شدیم.

*کشف سند جاسوسی بنی‌صدر برای صدام

در سال 1383 و بعد از سقوط صدام، انقلابیون عراقی، آرشیو سِرّی سازمان امنیت عراق موسوم به مرکز آندلس در شهر بغداد را پیدا کردند که به جز صدام و چند نفر دیگر از اطرافیانش احدی مجاز نبود به آنجا برود؛ در این مکان، مدارک مربوط به جاسوسی‌های بنی‌صدر و مجاهدین خلق و پول‌هایی که به آنها داده بودند، کشف شد.

یکی از این مدارک، مربوط به جاسوسی و لو دادن عملیات بزرگ زمستان 1982 ایران در فکه جنوبی ـ همان والفجر مقدماتی ـ بود که بابت این خیانت بزرگ، مقامات رژیم صدام، مبلغ هنگفتی دلار به حساب بانکی «ابوالحسن بنی‌صدر» در یک بانک «موناکو» واریز کردند و یکی از اسناد کشف شده در مرکز آندلس، رونوشت قبض پرداخت این پول به آن بانک فرانسوی بوده است.

گفتنی است؛ به مناسبت هفته دفاع مقدس در نمایشگاهی که بدین‌‌منظور برپا شده است، عملیات والفجر مقدماتی بازسازی می‌‌شود.

About modab

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*