Home / دسته‌بندی نشده / زندگی با رنگ فرهنگ عاشورایی/شهید حججی، نماد مقاومت و جلوه‌ای از حادثه کربلا

زندگی با رنگ فرهنگ عاشورایی/شهید حججی، نماد مقاومت و جلوه‌ای از حادثه کربلا

دفاع مقدس؛ در قاب نهضت عاشورا / پا به پای من انقلابی‌ دیروز و امروز / شهید حججی، نماد مقاومت و جلوه‌ای از حادثه کربلا
امروز جنگ پايان يافته، اما پايان جنگ، آغاز جنگ ديگري چون جنگ نرم، جنگ اقتصادي و… و به فرموده امام راحل(ره) جنگ امروز ما … جنگ با ابر قدرت‌هاي شرق و غرب نيست؛…جنگ ما، جنگ مكتب ماست عليه تمام ظلم و جور، جنگ ما جنگ اسلام است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، هفته دفاع مقدس با شعار «من انقلابی‌ام»، امسال تقارن با ماه محرم شده است، و از آنجایی انقلاب اسلامی و به ویژه دفاع مقدس ملت ایران در برابر استکبار جهانی، ریشه و الهام گرفته از فرهنگ ایثار و شهادتی است که از واقعه عاشورا و برگرفته از قیام امام حسین(ع) بوده است و از این رو تقارن هفته دفاع مقدس با محرم بهترین فرصت برای کنکاش این موضوع است.

در حقیقت شهدای انقلاب، شهدای هشت سال دفاع مقدس و این روزها شهدای مدافع حرم کشورمان در کیلومترها در آن سوی مرزها، با نثار جان و همه چیز خویش و با الگوگیری از مکتب عاشورا و قیام امام حسین(ع) موجب حفظ و احیای فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) شده و می‌شوند، به طوریکه عزت و اقتدار امروز ملت ایران در عرصه‌های مختلف به خاطر ثمره خون این شهدا بوده است، نمونه بارز این امر شهید محسن حججی است.

پا به پای من انقلابی‌ دیروز و امروز / شهید حججی، نماد مقاومت و جلوه‌ای از حادثه کربلا

به همین اعتبار، شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم همچون شهید حججی جان خویش را فدا کردند، تا اینکه ارزش‌های ناب اسلامی زنده بماند و به تعبیر قرآن، شهدا در راه مقدس که همان« فی سبیل الله» است، کشته می‌شوند، تا اینکه اسلام، قرآن و حدیث حفظ گردد.

نباید فراموش کرد، امام‌حسین علیه السلام و یاران باوفای ایشان با عمل به فرامین الهی به انسان‌های مومن، آزاده، جوان مرد و فداکار آموختند که هنگامی که اساس مکتب با خطر مواجه می‌شود، باید در راه حفظ و پاسداری آن از هیچ‌گونه جانفشانی، فداکاری، ایثار و مقاومت دریغ نورزند.

در این میان شهدای اسلامی و به ویژه شهدای هشت سال دفاع مقدس و در حال حاضر شهدای مدافع حرم نیز با تبعیت از نهضت عاشورا، به خاطر رشد و بالندگی مکتب اسلام از جان و وجود خود مایه می‌گذارند. و در واقع این شهدا در روزگار و عصری که ارزش‌های اصیل اسلامی نظیر، ایثار، مقاومت، شهادت طلبی، عدالت خواهی و تفکر فرهنگ بسیجی، در نتیجه حاکمیّت یزیدیان امروز، آهسته آهسته رو به فراموشی سپرده می شود، آنها را از نو در جامعه زنده کردند، به طوریکه امروزه این تفکر فرهنگ عاشورایی شهدای اسلام الگوی برای مبارزات ملت‌های آزاده علیه استکبار جهانی در منطقه و جهان شده است.

زندگی با طعم فرهنگ عاشورا

از درس‌های مهمّ و ماندگار نهضت عاشورا می‌توان به، لزوم احیای امر به معروف و نهی از منکر، بردباری، وفاداری، پایبندی به آموزه های دینی و اسلامی، ظلم ستیزی، حفظ مقدسات اسلامی، حفظ عفاف و پاسداری از حجاب، ادب و بزرگواری و … است، که رزمندگان اسلام نیز با دفاع از حریم اهل بیت(ع) و به خصوص با دفاع از دین خود و کیان و شرافت این مرز و بوم، به انسان‌ها درس ظلم ستیزی، ایثار، مقاومت، فداکاری، عدم سکوت و تسلیم در برابر زورمندان و ستمگران دادند و به آنها آموختند، که هر انسانی صرف نظر از هر عقیده و مذهبی که داشته باشند، در جامعه و زندگی خویش سعی کنند، آزاده باشند و تن به هیچ‌گونه ذلت و خواری ندهند و تسلیم ستم؛ هیچ‌گونه ستمگری و ظالمی نشوند.

بی تردید این حماسه و از جان گذشتگی شهدای هشت سال دفاع مقدس بود که درس‌های زیادی به ایرانیان و به خصوص نسل جوان ایران زمین آموخت که امروزه همه ملت‌های آزاده جهان از این حماسه رزمندگان اسلام به افتخار یاد می‌کنند.

بی‌شک باید بپذیریم، حماسه‌ای که با وجود حمایت همه جانبه کشورهای استکباری و حتی سازمان‌های به ظاهر بی‌طرف بین‌المللی از رژیم متجاوز بعث عراق و  ملت ایران با درس گرفتن از فرهنگ عاشورا با جان فشانی جوانان با غیرت ایرانی، برگی بی‌بدیل از شجاعت و شهامت را در تاریخ کهن ایران زمین به یادگار گذاشتند که امروزه از آن به موج بیداری اسلامی یاد می‌شود، چرا که این انقلاب اسلامی ایران و ایستادگی ملت ایران درجنگ تحمیلی و حمایت از مدافعان حریم اهل بیت(ع) بود که امروزه الگوی اخلاقی ملت‌های آزادیخواه جهان والگویی برای مبارزات ملت‌های استکبارستیز تبدیل شده است.

دفاع مقدس؛ در قاب نهضت عاشورا

به سخن دیگر، امروزه موج بیداری اسلامی و خیزش عظیم ملت‌های آزاده در منطقه و جهان علیه استکبار جهانی به برکت خون مجاهدان «فی‌سبیل‌الله» و به ویژه رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام راحل است که پس از گذشت نزدیک چهار دهه از آن حماسه شاهد به اهتراز درآمدن بیرق آزادیخواهی و اسلام‌خواهی در کشور‌های منطقه و جهان هستیم.

با این حال، آنچه در این راستا مهم به نظر می‌رسد، اینکه 31 شهریورماه 1359 رژیم بعثی عراق با چراغ سبز و حمایت اربابان خویش حمله ناجوانمردانه‌ای را علیه ملت ایران آغاز کردند تا به خیال خود نهال نوپای انقلاب را از ریشه بخشکانند ولی ملت ایران و به ویژه جوانان با نثار خون پاک خویش نگذاشتند ذره‌ای از خاک کشورمان به دست بیگانگان بیفتد.

بنابراین، برای شناخت هرچه بهتر ماهیت هشت سال دفاع مقدس می‌توان به دیدگاه حضرت امام(ره) اشاره کرد. امام راحل ماهیت جنگ ایران در برابر عراق را جهاد دفاعی بیان می‌کنند. ایران برای خدا قیام کرده است، برای خدا ادامه می‌دهد و جز دفاع، جنگ ابتدائی با هیچ‌کس نخواهد کرد. (صحیفه نور،ج16، ص68).

با این حال، دفاع مقدس ملت ایران در برابر تا دندان مسلح رژیم بعثی عراق، برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رساند که حضرت امام(ره) آن را یک امتحان الهی قلمداد کردند.

دفاع مقدس ضیافتی برای بیمه انقلاب

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در این باره می‌فرمایند: اینکه می‌بینید عراق به ایران حمله می‌کند، علتش گرفتن چهار وجب خاک نیست، بلکه علت اصلی ترس آنها از حکومت اسلامی و اتحاد اسلامی است. (صحیفه امام، ج15، ص5).

بر این اساس، همچنین اگر به منویات رهبر معظم انقلاب درخصوص دقاع مقدس توجه کرده باشیم به این نکته پی می‌بریم که ایشان دفاع مقدس را یک نمونه‌ شایسته برای خودسازی، طرحی از عاشورای حسینی، دفاع از یک حقیقت مقدس و این جنگ را یک گنج بیان می‌کنند که ذخیره‌ای تمام نشدنی است که باید ارزش‌های دفاع مقدس ضمن مکتوب شدن به نسل‌های دیگر نیز منتقل گردد.

مقام معظم رهبری دوران هشت ساله‌ دفاع مقدس را اوج افتخارات ملت ایران بیان می‌کنند. به فرموده مقام معظم رهبری «اگر بخواهیم انقلاب و کشور بیمه باشد، باید این شور و شوق، این حرکت عمومی و بسیج ملت را روز به روز تقویت کنیم.» از این رو برای حفظ و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و برای تبیین نقش و جایگاه فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده باید این فرهنگ با جدیت در برنامه‌ریزی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور مدنظر قرار گیرد.

روایت پرواز از خاک تا افلاک رزمندگان 8 سال دفاع مقدس

درکل باید توجه داشته باشیم، دوران دفاع مقدس سند غرور ملت ایران برای نسل‌های آینده است و گرامیداشت روزهای بزرگی چون هفته دفاع مقدس، حضور گسترده در مراسم‌های تشییع پیکر مطهر شهدای مدافع حرم، فتح خرمشهر، عملیات های مهم این دوران و … فرصتی مهم برای تجدید پیمان با آرمان های شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، انقلاب و امام راحل است، چرا که در حال حاضر اقتدار و سربلندی ایران عزیز به خاطر ایثار و جانفشانی شهدای اسلام بوده که باید برای تبیین فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس برای نسل جوان کشور بیش ازگذشته تلاش کنیم.

به باور تحلیل‌گران، جنگ بی‌خانمانی، نفرت، تلخ، ذلت، نامردی نامردان، فتنه، خرابی و ویرانی، وسیله زورگویی مستکبران، ابهت طاغوتیان، ضدانسانیت، روایت وحشیگری، مظلوم‌کشی، شقاوت، شرارت، حیله و نیرنگ، حربه نانجیبان و… بوده، اما دفاع نعمت، روشنایی و نور، محبتو همدلی، عزت و سربلندی، جوانمردی مردان، رفع فتنه، الفبای آبادانی، تنها راه رهایی مستضعفان، روایت انسانیت، تحقیر ظالم، برآمده از وجدان، حفظ حریم، حکم عقل، حکم خداست، تکلیف و وظیفه و… است.

پله پله تا رسیدن به راه و منش حضرت سید الشهدا(ع)

به دیگر سخن اینکه امروز جنگ پایان یافته، اما پایان جنگ، آغاز جنگ دیگری چون جنگ نرم، جنگ اقتصادی و…  به فرموده امام راحل جنگ امروز ما … جنگ با ابر قدرت‌های شرق و غرب نیست…جنگ ما، جنگ مکتب ماست علیه تمام ظلم و جور، جنگ ما جنگ اسلام است، علیه تمام نابرابری‌های دنیای سرمایه‌‏داری و کمونیزم، جنگ ما جنگ پابرهنگی علیه خوشگذرانی‌های مرفهین و حاکمان بی‏‌درد کشورهای اسلامی است.

این جنگ سلاح نمی‏‌شناسد، این جنگ محصور در مرز و بوم نیست، این جنگ، خانه و کاشانه و شکست و تلخی کمبود و فقر و گرسنگی نمی‏‌داند. این جنگ، جنگ اعتقاد است، جنگ ارزش‌های اعتقادی ـ انقلابی علیه دنیای کثیف زور و پول و خوشگذرانی است. جنگ ما، جنگ قداست، عزت و شرف و استقامت علیه نامردمی‌هاست.

از این رو، نباید فراموش بکنیم همان‌طوریکه ملت ایران در جنگ سخت با رژیم بعثی عراق، با پیروی از راه و منش حضرت سید الشهدا(ع)، با نثار خون و مال خویش نگذاشتند، یک وجب از خاکمان به دست دشمن بیفتد و امروزه نیز در جنگ نرم، تهاجم فرهنگی، جنگ اقتصادی، جنگ با تکفیری‌ها، تروریست‌ها و… نیز با ایمان و از خودگذشتگی ملت به ویژه جوانان در آینده  نزدیک به پیروزی خواهیم رسید. ان‌شاءالله …

* نگارنده: موسی کاظم‌زاده

About modab

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*